Suriye’deki son Türkmen yurdu Düşerken

16 June 2016
834 kez görüntülendi

Suriye’deki son Türkmen yurdu Düşerken

Suriye de Türkmen Dağı düşerken

Suriye de Türkmen Dağı düşerken

Türkiye Suriye sınırında bulunan Türkmen Dağı bölgesi neredeyse bin yıldır Müslüman Türkmenlere yurt olmuş bir coğrafya. Bölgemizin asli unsurlarından olan bu halk, Türkiye halkıyla önemli akrabalık bağlarına sahip .Türkmen Dağı denilen bölge Lazkiye kırsalında bulunuyor. Kızıldağ, Avanlı, Fırınlık, Saray, Kulcuk, Murtlu, Gımam, Zuveyik, Deyr Hanna ve Nisipin gibi Suriye direnişi için kırmızı çizgi sayılabilecek derecede önemli bölgeleri barındırıyor. Kızıldağ ise Türkmen Dağı’nın en stratejik iki tepesinden birisi. Tüm Türkmen Dağı’na hakim olan bu dağ Türkiye sınırına kadar tüm yolları hakim bir noktadan görüyor.Dünden beri 27 Türkmen köyünün yer aldığı Türkmen Dağı civarından felaket haberleri geliyor. Seksen binden fazla sivilin yaşamı söz konusu. Rusya hedef gözetmeksizin vuruyor, Şebbiha ve yandaşları ilerliyor. “Suriye’deki son Türkmen yurdu” denilen Bayır Bucak işgal ediliyor.
Suriye Türkmenleri Türkiye’ye  her zaman kendi ülkeleri olarak gördükleri için besledikleri muhabbetin ölçüsü yoktur,fakat Suriye’de en zayıf grubun Türkmenler olduğunu tüm dünya biliyor,burada hatası olan başta Türkiye ve Türkmenlerdir Türkiye kendisine bu kadar muhabbet besleyen bir milleti bu kadar sahipsiz bırakmamalıdır.
Zengin Babaların evladına herşeyini veriyorum demesi gibi bir mantıkla hareket etmesi bugün Türkmenleri bu hale düşürmüştür. Suriye Türkmenleri bir araya gelmediği sürece kuvvetleri dağılır ve yok olup gider Türkmen gruplar sırt sırta vermeyip birbirleri yürümeliler dosta düşmana karşı . Kim olduğumuzu hatırlamak için şehitlikteki Türkmen şehitlerinin sayısına bakmamız yeterli kardeşler .
 
Türkmenler bu bölgeye Hacc yolunu emniyet altına almak isteyen Selçuklular tarafından iskan edilmiş.II.Abdülhamid’in Hicaz Demiryolu üzerinde bulunan bölge aynı zamanda Türkiye’nin doğal bir uzantısı.
Evet kardeşler bizler birbirimizi yedik onlar mezarımızı eşerken …Mışıl mışıl uyuduk, Türkmendağı düşerken…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz