Suriye ve Irak Türkmenlerinden Dünya Türkmenlerine Çağrısı !

13 October 2017
624 kez görüntülendi

Suriye ve Irak Türkmenlerinden Dünya Türkmenlerine Çağrısı !

                              NERDESİNİZ

Suriye ve Irak şu anda tam bir kaos ve iç göç dalgasıyla karşı karşıya. Bu durumdan  en çok etkilenenler ise pek gündeme gelmeyen Suriye ve Irak Türkmenleri. Yüz binlerce Türkmen evlerini terk etmiş çöllerde, dağlarda ve yollarda kendilerine barınacak bir yer arıyor ve Dünya Türkmenlerine neredesiniz diyor ?. Güneşin altında günlerce bekleyen Türkmenler kamyon, otomobil ve minibüslerle bir yerden bir yere gitmeye çalışıyor. Şimdi  Hâlihazırda Türkmenler Suriye’nin  Irak’ın içlerinde göç hâlindedirler . Araplara ve Yezidi ve Kürtlere gösterilen uluslararası ilgi Türkmenlere neden gösterilmez? Araplar  Yezidiler Kürtler insan da biz Türkmen insan değil miyiz ? Çünkü biz Suriye ve Irak Türkmenleri  kimsesiz ve sahipsiz ve neden dünya Türkleri Türkmenleri görmezden geliyor? Suriye ve Irak Türkmenleri  gerçekten bunu anlamakta güçlülük çekiyoruz .

Dünya Türkmenleri  ve hatta Türkiye kamuoyunun fazla bilgi sahibi olmadığı Suriye Türkmenlerinden ve son zamanlarda Suriye’de değişim sürecinde gündeme gelen topluluklardan birinin de Suriye Türkmenleri olduğunu  tüm Türk  dünyası bilmesi ve tanıması gerekiyor  Suriye Türkmenleri, Suriye’de olası bir yeni siyasal yapılanma sürecinde tüm destekleri alması gerekiyor  , Dünya Türkmenlerinden . Resmi veri olmamakla birlikte, Suriye’de geniş bir coğrafyaya dağılmış 1,5 milyon civarında Türkçe konuşan ve 2 milyona yakın da maalesef Araplaşmış  dilini unutmuş Suriye Türkmen  yaşamaktadır .Suriye’de ciddi bir asimilasyon politikasının yürütüldüğünü ve Araplaştırma siyasetinin Türkmenler üzerinde ciddi etkiler bıraktığını, Suriye’de şimdi de başka devletçiklerin kurulma projelerinin olduğunu buna karşı önlem alınması gerekiyor .

Bu nüfusa rağmen Türkmenlerin bugün Suriye siyasetinde yer alamamalarının nedeni, Türkmenlerin yıllardan beri baskı altında yaşamış olmalarından kaynaklanmaktadır. Suriye Türkmenlerinin uzun yıllardır örgütlenememiş olmaları ve dünya Türkmenlerinden ve ana vatan Türkiye’den kopuk yaşamış olmaları nedeniyle dillerini ve kimliklerini yitirme riski ile karşı karşıyalar , Suriye genelinde, Mart 2011 tarihinden Ocak 2017’ye kadar 50 binden fazla Suriyeli Türkmen hayatını kaybetmiştir. Ayrıca, yüzlerce kayıp ve tutuklu Suriyeli Türkmen bulunmaktadır. Şimdiki gelinen noktada, Baskıcı ve faşist Esad rejiminin yıkılması amacıyla Suriyeli muhaliflerin safına katılan Türkmenler, Suriye’de kendi askeri birliklerini kurdular ve Esad’ın devrileceği gün için mücadele etmektedirler. Suriye Türkmenleri Suriye’nin parçalanmasına ve federal yapıya karşıdırlar. Esad sonrası yönetimde eşit vatandaşlık haklarına sahip olmak amacıyla mücadele etmektedirler. Esad rejimi  ve Suriye halkı arasında barış yolunun kalmadığı görülmektedir. Suriye halkı ve özelinde Türkmenler, bu ortam içinde Dünya Türkmenlerinden anavatan Türkiye’den ata vatan Türkmenistan’dan  ve  Azerbaycan’dan  Suriyeli Türkmenler etkin bir rol beklemektedir. Buradan Dünya Türkmenlerine çağrımız  biz Suriye ve  Irak Türkmenleri sahipsiz bırakılmış kaderlerine terk edilmiş durumdayız  Ey  Dünya Türkmenleri Nerdesiniz!.

Uzm.Dr.Muhtar FATİH.

Suriye Türkmen Doktorlar Birliği  BŞK.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz