Suriye Türkmenleri Tedirgin Ve Kan Ağlıyor

Başta Türkmenistan olmakla ,dünyanın çeşitli ülkelerinde milyonlara ifade edilebilecek sayıda Türkmen yaşamaktadır. Türkmenler, Türkmenistan, Afganistan, Çin, İran, Irak, Suriye, Rusya Federasyonu Stavrapol Bölgesi, Azerbaycan ve Türkiye’de geniş bir coğrafyaya yayılmış olarak yaşamaktadırlar. Suriye’deki Türkmen varlığı  Suriye’nin Türkmenleri Suriye’de önemli bir unsurdurlar. 3 milyona yakın Türkmen var Suriye’de. Şam’da, Halep, Humus, Hamam’da  çok sayıda Türkmen var.Ancak maalesef ne Suriye muhalefeti, ne Suriye rejimi tarafından isimleri dahi zikredilmiyorlar ve tabloya bakacak olursak, bugün Suriye, dünyanın en güvensiz ülkesidir.  kimsenin kendisini güvende görmediği bu topraklarda Suriye Türkmenler ise tamamen kendi kaderleri ile baş başa bırakılmışlar. Bizler  Suriye Türkmenleri yabanlar oyuncağı ve kiralısı değiliz Suriye’nin parçalanmasına karşıyız ve Suriye uğrunda can vermeye hazırız.Bölgenin bin yıllık sakinleri olan Suriye Türkmenleri yeni bir göç ve sürgün dalgasının kurbanı daha oluyor.Tarihi süreç içinde Moğol saldırıları, Fransız işgalinin ayrıştırıcı uygulamaları ve Suriye yönetimlerinin asimilasyon politikaları sebebiyle farklı boyutlarda göç yollarına düşen Suriye Türkmenleri bu kez yeni bir katliam korkusuyla yollarda.Yaşanan gelişmeleri büyük bir  tedirginlikle izleyen biz  Suriye Türkmenleri, yardıma ihtiyaçları olduğunu vurgulayarak, “Biz burada sahipsiz kaldık. Burada korumasız kaldık, bizim korumaya ihtiyacımız var. Bizler Suriye Türkmenleri  olarak Türk dünyasına sesleniyoruz atavatana Türkmenistan sesleniyoruz , bizi koruyun” çağrısı yapıyoruz . Bizler  olayların ortasında kalmışız çaresizlik içinde kıvranan Türkmenler umutlarını Türkiye’ye bağlamışlar. Çin, Rusya ve İran’ın verdiği destek sayesinde kendi kanlı oyununu sürdürmeye devam ediyor Beşşar Esed. İktidarı halka devredeceğine dair hiçbir emare yok ortada. Türkiye’nin bu durumu göz önünde alması gerekir”. “Biz kimsenin hakimiyeti altında yaşamayı kabul etmiyoruz, edemeyiz sadece Suriye çitisinde yaşamak istiyoruz . Halep’teki ve Humustaki yabancı milislerin işidin sayısında gözle görülür bir azalma olduğu belirtildi. Kontrol noktalarında ve sokaklarda devriye gezen milislerin daha önce yabancı kişilerden oluştuğu bildirildi. Terör ve çatışmalardan evlerini terk etmek zorunda kalan Türkmenler, derme çatma çadırlarda, depolarda, mezarlarda, inşaatlarda, yol kenarlarında yaşam mücadelesi veriyor. 50 dereceyi bulan sıcaklık, açlık, susuzluk, zehirli akrepler ve salgın hastalıklarla boğuşarak barınaksız ve korumasız yaşamaya çalışan Iraklı Türkmenler, çöl ortasında kimsesiz… Türkmenler, “Burada Arap’ın, Kürt’ün sahibi var, bir tek Türkmenlerin yok. Türkiye neden bize sahip çıkmıyor?” diye isyan ediyor.

Türkmenler öldürülüyor ve göçe zorlanıyor, Türkmeneli’nin şeref, namus ve iffeti hedef alınıyor. Suriye  Türkmenlerinin  tarihte  en büyük dram, acı ve zulmüyle karşı karşıyadır. Bugün Suriye Türkmenleri de kendi evlerinde huzur içinde yaşamak istiyorlar!

Türkmenler kan ağlıyor görmüyorsunuz, Türkmenler yardım için yalvarıyor duymuyorsunuz, Türkmenler çaresiz ama el uzatmıyorsunuz, kimsesiz ve sahipsiz Türkmenler korku ve panik içinde, yerinden yurdundan göçe zorlanıyor Türk dünyasından  ses yok  ve sizler  bunları görmezlikten geliyorsunuz.

2015’ten bu yana Haseke, Rakka ve Halep’te 600’den fazla Türkmen ve Arap köyünü işgal eden terör örgütü PYD bu bölgelerdeki binlerce sivili zorla göç ettirdi.

PYD’nin ABD desteği ile bölgede alan kazanması sonrası Washington yönetiminin PYD unsurlarını kendi haline bırakıp, onların bir PKK/PYD devletçiğinin alt yapısını oluşturacak adımlar atmasına izin verip vermeyeceği sorusu  bölgede  en önemli kaygı sebebi olmayı sürdürüyor.

Yüce Allah’ın adı ile son zaferin bayrağını iman ile dalgalandıracağız….

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz