Halep’ten Kaçan Binlerce Halep Türkmenleri Türkiye Sınırında

8 February 2016
883 kez görüntülendi

Halep’ten Kaçan Binlerce Halep Türkmenleri Türkiye Sınırında

Halep Türkmenleri Türkiye sınırında
Suriye’de süren iç savaş, masum insanları evlerinden ve sevdiklerinden ayırmaya devam ediyor. Rejimin 5 yıldır attığı bombalarına rağmen yurtlarını terk etmeyen Suriyeliler, Rus savaş uçaklarının son 3 aydır Halep ve çevresine devam eden ağır saldırılarına daha fazla direnemedi.
Suriye ordusu, Lübnan Hizbullah’ı ve Iraklı Şii milislerin katıldığı, Rus uçaklarının havadan yoğun destek verdiği operasyonla, önceki gün hem Halep’in kuzey kırsalındaki Şii nüfusa sahip Nubbul ve Zehra köylerini ele geçirmiş hem de muhaliflerin Halep-Türkiye ikmal yolunu kesmişti. Suriye ordusu, Rus savaş uçaklarının desteğiyle Halep’te muhalifleri tamamen kuşatma altına almaya çalışırken dün aralarında binlerce Halepli Türkmenlerin de bulunduğu binlerce Suriyeli, Türkiye sınırına akın etmeye başladı.

Halep Türkmenleri Türkiye sınırında
Yollara düşen ve Türkiye sınırına yakın noktalara ulaşan Suriyeliler ise şimdilik, Suriye tarafında bulunan çadır kentlere yerleştiriliyor.Türkiye’den gönderilen yardımlarla ayakta kalan bu insanlar, yaşam mücadelesi veriyor.
Rusya ve Esed güçlerinin sivil yerleşim alanlarına saldırılarından kaçarak yollara düşen binlerce Suriyeli, Halep-Azez arasındaki 100 kilometrelik koridorda ölümle yaşam arasına sıkışıp kaldı.
Son günlerde Esad rejiminin Rusya desteğiyle Halep kırsalında başlattığı operasyonun ardından aralarında Suriyeli Halep Türkmenleri de bulunuyor binlerce kişi evlerini terk etti. Türkiye’ye gelmek üzere yola çıkan Suriyelilerin bir kısmı bugün sınıra ulaştı. Azez’in çevresindeki köylerdeki evlerini terk eden Suriyeliler, Türkiye sınırındaki Suriye’nin Sucu Köyü yakınlarında kurulan ve her türlü ihtiyacı Türkiye’deki sivil toplum kuruluşları tarafından karşılanan çadırlara yerleştirildi.
Şu anda ağır bombardımandan kaçan binlerce insan Türkiye sınırına yığılmış durumda. Aralarında ağır yaralılar, kadınlar ve çocuklar var. Türk devletinden isteğimiz en azından yaralıları, kadınları ve çocukları içeri alması.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz