Türkmen şehri Halep ‘Gazi Halep’ olmuştur

27 July 2016
729 kez görüntülendi

Türkmen şehri Halep ‘Gazi Halep’ olmuştur

'Gazi Halep'

‘Gazi Halep’

  1. Asır’dan itibaren Oğuz Boyları akıncılarının Irak ve Suriye’de görünmeye başladığı, 10. ve 11. yüzyıllarda ise yoğun Türk göçlerinin gerçekleştiği bilinmektedir. Türkler, 11. yüzyıldan itibaren Suriye topraklarında hâkimiyet kurmuşlar ve Osmanlı imparatorluğu yıkılıncaya kadar Suriye’yi ve Suriyelileri savunmuşlardır. Atatürk, Halep’te savunma hattı kurmuş ve Hatay meselesiyle vefatına kadar ilgilenerek Türkiye toprakları içinde yer almasını sağlamıştır.

Bugün 23 milyon civarında nüfusu olan Suriye’de, 1.5 milyon Türkçe konuşan ve 2 milyon Türkçe’yi unutmuş toplam 3.5 milyon Türkmen yaşamaktadır. Dilleri baskı altında unutturulmuş olan Türkmenler de Türk kimliklerinin şuurundadırlar. Ayrıca, kimliklerini unutmuş olan en az 3 milyon civarında Sünnî Hanefi Türk asıllı Suriyeli vardır.

2012 yılında bu yana Esed ordusuna karşı direnen Halep şehri savaş tarihinin en büyük bombardımanını yaşıyor. Rusya ve Esed uçakları tarafından Handarat, Leyramon, Kastillo, Şeyh Neccar bölgeleri başta olmak üzere, Halep’in bütün semtleri havadan gece boyu varil bombaları ve füzelerle vuruluyor . Suriye’de rejime bağlı güçlerin, Halep’in kontrolü için stratejik öneme sahip Kastillo yolunu muhaliflerden geri aldı. Halep’i ayakta kalan son can damarı Kastillo’nun düşmesiyle bölgede yaşayan 500 bin kişinin dünyayla bağlantısı kesildi.

Şu an Halep şehrinde 500.000 sivil yaşamaktadır ve bunun 350.000’e yakını Türkmen’dir. Gaziantepliler ne kadar kardeşimiz ise, oradakiler de o kadar kardeşimizdir; dini, dili, tarihi, ırkı ve kültürü aynı olan öz kardeşlerimiz…

Halep’in tek giriş yolu olan Castello Yolu, Esad ve PKK canileri tarafından tamamen kapatıldı. Bu; Halep’in tamamen kuşatılması demektir.

Halep’teki hiç bir sivile insanı yardım gidememektedir. Su ve gıda bitmek üzere; her gün yüzlerce kardeşim Rus’un ve Esad’ın füzeleriyle şehit düşüyor.

Suriye Çocuklari

Suriye Çocuklari

TÜRKMEN KÖYLERİ VURULUYOR Rus hava saldırılarına müteakip boşalan Türkmen köyleri vurulmaya devam ediyor hiç bir sivilin yaşamadığı köyler yoğun bombardıman altında tutuluyor. Bölgede boş köyler Türkmenlerin geri dönme umudunu yok etmek için hava ve kara bombardımanlarının hedefi oluyor. Türkmen şehri Halep’te katliamın eşiğine gelinmiştir. Esad cânisi, aslında dağılmakta olan ordusunu büyük bir hınçla Halep’in üzerine göndermiştir. Türkmenlerin çoğunluğu teşkil ettiği dış mahallelerde katliam başlatılmıştır .Artık Halep diye bir yer yok. Yerle bir oldu , Kilometreler boyunca enkaz üzerinde yürüyorsunuz  ve hiçbir şey yok  yolunuz boyunca ,bölgede yaşayan 500 bin kişi dahil olarak üzere artık hiç kimsenin Halep’in doğusuna giriş ya da çıkış yapamayacak.

Halep’in halkı ve Özgür Suriye Ordusu Millî Mücadele’de gösterdiği  kahramanlık, sergilenmektedir. Artık Halep, ‘Gazi Halep’ olmuştur.

Geçen hafta Türkiye de duyduğumuz bomba sesleriyle, ne kadar korkulu anlar yaşadığımızı hatırlayın. Oysaki oradaki kardeşlerimiz, her gün bunun kat kat fazlasını yaşamaktadırlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz