Afrin’in kurucusu Bir Suriyeli Türkmen Paşası Namık Mustafa Paşa

Afrin’in kurucusu Bir Suriyeli Türkmen Paşası Namık Mustafa Paşa 

Namık Mustafa Paşa

Namık Mustafa Paşa

Afrin’i bir Türkmen kurdu: Suriyeli tarihçi Fayad Süleyman’ın verdiği bilgiye göre, Sultan Abdulhamid’in subaylarından Namık Mustafa Paşa , Suriye’de 22 yıl kaymakamlık yaptı
Afrin’i, Abdulhamid’in görevlendirdiği Namık Mustafa Paşa kurmuş
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 6 yıldır süren terör işgalini bitirme ve tehdit altında olan sınır güvenliğinin yeniden sağlanması amacıyla harekât başlattığı Afrin, ‘Namık Mustafa Paşa ’ isimli bir Türkmen beyi tarafından kuruldu. Yeni Şafak’a konuşan Suriyeli Tarihçi Fayad Süleyman, Cerablus doğumlu Namık Mustafa Paşa Bey’in, basit bir köy konumundaki Afrin’i önce nahiye sonrasında ilçeye nasıl dönüştürdüğünü anlattı. Tarihçi Süleyman, bir Osmanlı subayı olan Namık Mustafa Paşa’ı şöyle anlattı:

FESİNİ HİÇ ÇIKARMADI
“Cerablus’a bağlı Taşlıhöyük köyünde 9 çocuklu Mustafa Paşa ailesinin en küçük çocuğu olarak dünyaya gelen Namık Mustafa paşa Türkmen boyalarından Beydili boyu Bekmişli aşiretinin Hacı Ali oymağından , İstanbul’da Harbiye Mektebi’nden mezun oldu. İstanbul hükümeti tarafından Suriye’ye gönderilen Namık, Sultan Abdülhamid’in subaylarındandı. Osmanlı ordusunda bir süre görev yaptıktan sonra Suriye’nin Halep Jandarma Eski Komutanı ve ilçesinde kaymakam olarak görevlendirildi. Suriye Türkmenleri’nin Beydilli Boyu’ndan olan Namık, Halep Mabadlı ve Afrin, Şam-Nebik’te 22 yıl yürüttüğü kaymakamlık görevinden sonra 1963 yılında Suriye Parlamentosunda milletvekili olarak bir dönem görev yaptı. Namık Mustafa Paşa , Ankara hükümetiyle ilişkilerini her daim devam ettirdi ve Türkmen halkına sahip çıkan yönüyle de Suriye Türkmenleri’nin takdirini kazandı.

Namık Mustafa Paşa 1887’de doğdu ve 1973 yılındaki ölümüne dek Osmanlı subayı olmakla iftihar ederdi. Son nefesine kadar elinde baston ve başında Osmanlı fesini hiç çıkarmadı. Öldüğünde cenaze törenine dönemin Türkiye Büyükelçisi de katıldı.”

Namık Mustafa Paşanın Adını sildiler:
Afrin’in kurucusu sayılan Namık Mustafa Paşa hakkında bir açıklama da Suriye Türkmen Doktorlar Birliği Başkanı Uzm.Dr.Muhtar Fatih ’dan geldi.

DR-MUHTAR FATİH BAŞKAN

DR.MUHTAR FATİH BAŞKAN

kendisinin öz amcası olan Namık Mustafa Paşa Bey olduğunu belirten Uzm Dr. Muhtar Fatih amcam şöyle ifada etti : Namık Mustafa Paşa Tüm hayatını boyunca Türk olmasından gurur duymaktan vazgeçmeyen ve Suriye’de bir çok yerlerde kendisine verilen kaymakamlıklar ve milletvekili yerine tamamıyla getirmiştir çünkü Türkmenler Türkler, birçok insanlık meziyetlerini varlıklarında toplamış bir millettir. Kahramanlık, savaşçılık, teşkilatçılık gibi, dünyanın başka hiçbir milletinde bir bütün halinde görülmeyen üstünü yoktur .Dünyanın en büyük kahramanları, Türk soyunun oğulları Türkmenler arasından çıkmıştır. Dünyanın en büyük zaferleri, Türk ordusunun eserleridir. Dünyanın, her bakımdan en büyük devletlerinin ve imparatorluklarının sahibi de Türklerdir.İşte kahraman Suriyeli Türkmenlerinde olan Türk evladı Namık Mustafa Paşa dünyaya 1887 geldi ve 1971 vefat etti.
Türkmen Oğlu “Namık Mustafa Paşa Bey, 1920 yılında ilk olarak Mabadlı’ya kaymakam olarak atandı. O dönem resmi kayıtlarında Afrin, 70-80 evden ibaret yoksul bir köy olarak geçiyor. Namık Mustafa Paşa , ilk iş olarak Afrin çevresinde binlerce dönümlük alana zeytin ağacı ektirdi. Tarım amaçlı birçok girişimi bilfiil yönetti. Afrin kısa sürede kalkındı ve yoğun göç aldı. Sonrasında Afrin merkez ve çevresine yeni yollar ve imar alanları açtı. Birkaç yıl içerisinde Afrin gelişti, büyüdü; Namık Bey 1922 yılında Afrin’in ilçe statüsüne kavuşmasını sağladı ve 16 yıl burada kaymakam olarak görev yaptı. Afrin halen Suriye’nin zeytin ihtiyacının yüzde 60’ını karşılayan bir ilçedir ve bu, Namık Bey’in başlattığı tarım alanlarını verimlilik merkezli değerlendirme projesinin parçasıdır.”
Afrin’in kurucusu sayılan Namık Mustafa Paşa hakkında bir açıklama da Suriye Türkmen Meclisi eski Başkanı Abdurrahman Mustafa’dan geldi. Afrin’i sıfırdan inşa eden ismin kendi öz amcası Namık Mustafa Paşa Bey olduğunu belirten Abdurrahman Mustafa, 2012 yılında ilçeyi işgal eden PKK terör örgütünün ilk iş olarak Afrin’de Mustafa Namık Bey Sokağı’nın adını değiştirdiğini söyledi. Mustafa, Afrin ilçe merkezinde 60 yıl önce verilen Namık Mustafa Paşa Bey Sokağı’nın adının PKK’lı ölen bir teröristin adıyla değiştirildiğini ve sadece bu uygulamanın dahi PKK’nın gerçek yüzünü göstermeye yettiğini ifade etti.

Suriye Türkmenlerin 7 yıldır Türkiye’de huzur içinde yaşadıklarını belirten Uzm.Dr.Muhtar Fatih , ”Biz Suriye’de doğduğumuz vatanımızdan ayrıldık, ana vatanımıza geldik. ‘7’den 70’e tüm Türkmenler asker olmaya hazırız.
Namık Mustafa Paşanın Torunları Türkmen askerleri Mehmetçik’in yanında şimdi Türkmen askerler, Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı’nda Mehmetçik’le cephede savaşırken Her an askerimizle yan yana olan Türkman askerler, Afrin’deki operasyonda büyük bir öneme sahiptir. Türkiye, “insanlığa, milletler ailesine” zeytin dalını uzatıyor. Geliniz, “birlikte barış ve huzur içerisinde” yaşayalım diyor.Geliniz, “PKK, PYD, YPG, DAEŞ” gibi bütün “terör örgütleri ile birlikte mücadele edelim mesajı veriyor.
Türkiye’nin çağrısı budur; “meşru müdafaa” hakkıdır.
Bu müdafaada, “bir milletin topyekûn iradesi” yer almaktadır.
Bu meşru irade, “Çanakkale” kadar önemlidir.
Çünkü, “vatan, millet, bayrak, bütün kutsalların savunması için atalarımız savaştırlar ” .

Kaynaklar
– Çeşitli atmalarımızdan kalan mektuplar ve yazılar .
-Yeni şafak Gazetesi
– qiriminsesi

Sultan Abdulhamid Namık Mustafa Paşa Belge

Sultan Abdulhamid Namık Mustafa Paşa Belge

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz